Facebook 1

Ogrody z całego świata-podróż przez style

Style ogrodowe wywodzą się z różnych epok historycznych, kultur, potrzeb społecznych i preferencji estetycznych, a także z warunków klimatycznych czy dostępności materiałów. Ich podział jest efektem ewolucji tych czynników na przestrzeni wieków. Poznaj zatem kilka aranżacji przestrzeni zielonej oraz elementy kluczowe, które miały wpływ na ich rozwój, jak również różnorodność.

  

Styl ogrodowy a historia i kultura

Sztuka powstawania ogrodów jest jedną z najstarszych, bo jak wiadomo, pierwszym z nich był raj – od tego się zaczęło. Z biegiem czasu różne regiony oraz kraje rozwijały własne ogrodowe style, które były odzwierciedleniem ich historii czy też kultury. Epoki takie jak renesans, a także barok wpłynęły znacząco na rozwój stylów, pokazując ich wartość estetyczną. Wygląd pasm zieleni od zawsze był i nadal jest zależny od warunków klimatycznych. Strefy geograficzne oraz klimat mają wpływ na kształtowanie się roślinności – decydują nie tylko o wzroście rośliny, ale także o jakości tego wzrostu. Popularność określonych stylów może również wynikać z aktualnych trendów estetycznych i preferencji społecznych, które zmieniają się z biegiem czasu. Tak samo jest też w przypadku rozwoju technologicznego, który daje możliwość stworzenia skweru, który wcześniej był niemożliwy do zrealizowania – dzięki zaawansowanym systemom irygacyjnym możemy utrzymać bogatą roślinność, nawet w wyjątkowo suchych regionach.

 

Estetyka zieleni – w poszukiwaniu stylu

Style w ogrodzie są wynikiem złożonej interakcji czynników kulturowych, historycznych, klimatycznych, estetycznych oraz technologicznych. Dzięki temu świat zieleni jest tak różnorodny i fascynujący. Rozmaitość występuje także w projektach ogrodów. Zobacz sam!

 

Poznaj niektóre ze styli ogrodowych

Leśny zakątek

Styl leśny ogrodu cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na powszechny trend związany z ekologią oraz życiem w zgodzie z naturą. Czym się charakteryzuje? Jest to przepiękna formacja roślinna inspirowana przyrodą – lasem, polaną, łąką. Ogród leśny doskonale tworzy iluzję dzikiej flory, tym samym nie akceptując regularnych, geometrycznych kształtów czy wzorów. Ciekawym dodatkiem przy jego tworzeniu będzie drewniana altana lub palenisko do ogniska – to doda miejscu niesamowitego klimatu. Jeżeli chodzi o kwestie roślinności, sprawdzą się drzewa iglaste: świerk, sosna lub jodła. Liczne paprocie oraz wrzosy idealnie je uzupełnią, tworząc na działce imitację lasu. Na naszej stronie możesz zobaczyć kilka z leśnych projektów ogrodów.

ogród leśny

Japońska harmonia natury

Japonia – kraj wschodzącego słońca i kwitnących wiśni – od lat inspiruje ludzi na całym świecie swoją harmonią, spokojem oraz tradycją, a także niezwykłą estetyką. Woda, skały, kwitnące rośliny: te trzy malownicze elementy są najbardziej charakterystyczne dla ogrodu w stylu japońskim. Jak się okazuje, ich symbolika nie jest bez znaczenia.

  • Kamienie to oznaka niezmienności, wieczności – mogą imitować góry.
  • Woda jest symbolem życia i przemijania – zazwyczaj występuje w formie oczka, strumienia czy wodospadu.
  • Rośliny zimozielone odzwierciedlają długowieczność – są nieodłącznym elementem miejsc zacisznych.

Ogród japoński to dobre miejsce, aby odnaleźć spokój wśród bukszpanowych kul czy piłkowanych wiśni japońskich np. podczas medytacji lub jogi. Zobacz przykłady projektów ogrodów japońskich.  

ogród japoński

Kolorowe, malownicze kompozycje

Wiejska sielanka kojarzy nam się bardzo przyjemnie i swojsko. Naturalny, pełen swobody oraz kolorów – taki właśnie jest ogród wiejski, rustykalny. Idealnie komponuje się z domkami drewnianymi lub z tradycyjnymi dworkami. Ten rodzaj terenów zielonych najlepiej prezentuje się na wsi bądź w małym miasteczku, w sąsiedztwie zabudowy z domków jednorodzinnych. Czym zatem charakteryzuje się taki ogród? Przede wszystkim roślinami – kwitnącymi, barwnymi kwiatami oraz bylinami, zdobiącymi liczne rabaty.Poznaj naszą wersję ogrodu wiejskiego: zobacz przykładowe projekty ogrodów wiejskich/rustykalnych

ogród wiejski

Romantyczny spacer po angielskim ogrodzie

Aranżacja ogrodu nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza, że niegdyś planowanie tej przestrzeni było odbierane niczym sztuka malowania krajobrazów. Ze względu na różnorodność kompozycji oraz gatunków roślin warto zwrócić uwagę na stosunkowo znany styl angielski. Kręte alejki, nieregularne rabaty, romantyczne kwitnące kwiaty, mostki oraz fontanny – to tylko niektóre z elementów opisujących typowy ogród angielski. Odwiedź naszą stronę i poznaj więcej szczegółów, oglądając projekty ogrodów angielskich.

ogród angielski

Zielony salon – nowoczesny styl ogrodu

Prostota i minimalizm w architekturze to cechy charakterystyczne dla nowoczesnego stylu ogrodów. Według ideałów nurtu modernizmu teren zielony powinien być naturalnym rozszerzeniem domu – tworząc „zielony salon”. Ogród nowoczesny to przede wszystkim geometryczne kształty rabat oraz krzewów, tuż obok miejsca z wodą, najlepiej niewielkiego basenu. W takim miejscu zastosowanie znajdą elementy architektury takie jak pergole czy rzeźby. Wybierając meble, warto zwrócić uwagę na te o prostych formach, lecz za to w wyrazistych barwach. Zobacz, w jaki sposób zostały wykonane takie projekty nowoczesnych ogrodów.

ogród nowoczesny

Styl śródziemnomorski: droga w stronę słońca

Dzięki aranżacji ogrodu w stylu śródziemnomorskim możesz mieć namiastkę wakacji w dowolnym momencie. Chcąc go stworzyć, pamiętaj, żeby na rabaty wybrać miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione. Ogród śródziemnomorski to charakterystyczne rośliny – juka karolińska, perowskia czy cyprysik. Oprócz natury w tego typu ogrodzie równie ważne są dodatki, np. kamienne murki, donice czy figury – to one tworzą dopełnienie dla całokształtu klimatu. Zobacz, jak to się prezentuje w projektach ogrodów śródziemnomorskich.

ogród śródziemnomorski

Ogrody mogą przybierać różną formę. Niezależnie od wyboru stylu, zaprojektowane w odpowiedni sposób, zawsze będą piękne i funkcjonalne. Jeżeli nie wiesz, którą aranżację wybrać, pomożemy Ci w doborze oraz kompleksowo przygotujemy projekt idealnie skomponowanego wystroju.